Оцінка частки при виході одного з засновників

ТОВ — найбільш поширена організаційно-правова форма юридичної особи в Україні. Звичайна ситуація: ви вирішили вийти зі складу ТОВ або потрібно вивести іншого засновника, причини можуть бути найрізноманітніші. Законодавчо немає зобов'язань проводити оцінку вартості частки учасника при його виході.

Але як вам потрібно вчинити, щоб все було в рамках закону? Як розрахувати вартість частки засновника ТОВ і встановити розмір грошової компенсації? Звертаємося до закону.

Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»

Стаття 24, Ч.6“Не пізніше 30 днів з дня, коли товариство дізналося чи мало дізнатися про вихід учасника, воно зобов’язане повідомити такому колишньому учаснику вартість його частки, надати обґрунтований розрахунок та копії документів, необхідних для розрахунку. Вартість частки учасника визначається станом на день, що передував дню подання учасником відповідної заяви у порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Стаття 24. Ч.8“Статутом товариства можуть бути передбачені інші строк, порядок, розмір та спосіб проведення розрахунків з учасником, що виходить з товариства, а також порядок вибору суб’єкта оціночної діяльності. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства”.

Ми бачимо, що механізм визначення ринкової вартості чітко не встановлено. У законодавстві немає прямої норми, яка б зобов'язувала всі ТОВ вдаватися до послуг суб'єктів оціночної діяльності, оцінювачів. Але статутом ТОВ може бути передбачений порядок вибору суб'єкта оціночної діяльності.

Якщо ж здійснюється вихід учасника зі складу товариства, в яке внесено майно господарських товариств з державною часткою, вдаватися до послуг оцінювача обов'язково! Це регулюється Законом «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Закон «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Стаття 7“Проведення оцінки майна є обов'язковим у випадках:
визначення вартості внесків учасників та засновників господарського товариства, якщо до зазначеного товариства вноситься майно господарських товариств з державною часткою (часткою комунального майна), а також у разі виходу (виключення) учасника або засновника із складу такого товариства”.

Важливо

Звертаю вашу увагу на те, що залучати до оцінки частки засновника можна тільки суб'єктів оціночної діяльності, які мають сертифікат за спеціалізацією 2.1 «Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів (крім прав на об'єкти інтелектуальної власності)». Це затверджено Приказом ФДМУ «Про затвердження Положення про видачу сертифікатів суб'єктів оціночної діяльності».

На практиці буває, що ринкова вартість частки учасника може перевищувати номінальну вартість. Якщо у ТОВ немає коштів для її виплати в обумовлені між сторонами терміни, може виникати питання для стягнення заборгованості в судовому порядку.

Як бачите, не дивлячись на те, що вдаватися до послуг оцінювачів і робити оцінку частки при виході одного з засновників не обов'язково, все ж рекомендую її провести. Таким чином ви точно робите законно, можливо, це допоможе уникнути судового процесу, і, звичайно, у вас буде документальне підкріплення необхідного зразка.

Також буде корисно

Проведення енергоаудиту будівель і підприємств

Найважливіше і головне повідомлення цього тексту: Україна — енергозалежна держава...

Куди рухаємося? Мої принципи управління компанією

Кожен день відповідаємо на питання: куди рухатися по життю далі, які плани, цілі...